شایعات مربوط به لاغری و کاهش وزن 2: خوردن بذر کتان به کاهش وزن و چربی سوزی کمک می کند

افرادی که با مشکل افزایش وزن و چاقی روبه رو هستند، سعی می کنند با روشهای مختلف چربی های اضافه خود را آب کنند. گفته هایی وجود دارد که به عنوان راه های طلایی برای کاهش وزن بین مردم پخش شده است. برای همین برخی ها سعی می کنند با پیروی از این گفته ها وزن خود را کاهش دهند. به عنوان مثال بارها از گوشه و کنار شنیده اید که آب کرفس یک نوشیدنی موثر در حذف چربی های اضافی است اما آیا واقعا این گفته صحت دارد یا نه؟! به همین دلیل بعضی از متداولترین اطلاعات و شایعات نادرست تغذیه ای را که در مورد کاهش وزن رایج است، برای شما معرفی خواهیم کرد.
متن باور نادرست تغذیه ای:  

تخم کتان به صورت محلول در آب برای درمان های موضعی و به صورت خوراکی ( دم کرده ، پودر ، روغن ) مورد استفاده قرار می گیرد ، بیشترین استفاده تخم کتان در خانم ها و برای کاهش چربی ناحیه شکم و تناسب اندام است.

 

 

پاسخ:

بذر کتان منبعی سرشار از مواد مغذی همچون فیبر ، منگنز ، ویتامین B1 ، اسید چرب آلفا لینولنیک و امگا3 است ، این بذر از درخت کتان گرفته می‌شود ، بذر کتان منبعی غنی از چربی های سالم ، آنتی اکسیدان و فیبر است.

تخم کتان و تمام سبزیجات و سایر دانه های روغنی دارای میزان زیادی فیبر محلول و نا محلول است و این ماده برای بدن قابل جذب نیست همچنین به خوبی می تواند  به کاهش وزن کمک کند و نفخ شکم را از بین ببرد و یبوست را ریشه کن کند و افزایش اندازه شکم ناشی از یبوست را از بین ببرد. از آنجایی که تخم کتان حاوی فیبر بالایی می‌باشد، برای وارد کردن آن در رژیم غذایی خود از میزان کم شروع کنید و به تدریج آن را افزایش دهید. یک قاشق سوپ‌خوری تخم کتان حاوی 36 کیلوکالری و یک قاشق سوپ‌خوری از تخم کتان آسیاب شده حاوی 50 کیلوکالری انرژی می‌باشد.

به نقل از livestrong ، اگر از تخم کتان در هنگام خوردن غذا استفاده کنید باعث می شود که هنگام هضم غذا، محتویات معده بیشتر در معده بمانند و به صورت آهسته و کم کم وارد روده کوچک شوند و این موجب می شود که سطح انسولین پایدار بشود و موجب کاهش اشتها می شود. از طرفی تخم کتان با تنظیم سطح انسولین موجب کاهش هوس خوردن غذاهای چرب را در بدن موجب می شوند که خود نقش بسیار مهمی در کاهش وزن و کاهش چربی شکم دارد. اما باید توجه داشت تخم کتان زمانی ممکن است تاثیراتی داشته باشد که در کنار رژیم غذایی کاهش وزن استفاده گردد در این صورت در زمان کاهش وزن کمک می کند تا چربی ها از تمامی نواحی بدن کم شود .

اما با توجه به این اصل که آخرین ناحیه ای از چربی که در بدن شکل گرفته اولین لایه ای است که پاک سازی می شود. و از آنجا که بیشترین لایه های چربی در شکم هستند تاثیر بیشتر کاهش وزن بیشتری بر روی شکم دیده می شود و این برداشت را به وجود می آورد که از تاثیرات تخم کتان بوده است. این مطلب نباید به نادرستی این گونه تفسیر شود که مصرف بذر کتان به تنهایی باعث کاهش وزن می شود. این دو ادعا کاملا متفاوت هستند.

برخلاف تبلیغات فراوان اینترنتی، هیچ مطالعه علمی نشان نداده که بذر کتان به تنهایی بتواند باعث کاهش وزن یا چربی سوزی یا حتی کاهش اشتها شود. . البته مطالعات فراوانی هست که نشان می دهد مصرف بذر کتان همراه با رژیم های کاهش وزن، تاثیر مفیدی در کاهش شاخص های التهابی و رماتیسمی و شاخص های بیماری قلبی دارد. این دو ادعا کاملا متفاوت هستند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *