شایعات مربوط به لاغری و کاهش وزن1: خوردن آب کرفس به کاهش وزن کمک می کند

افرادی که با مشکل افزایش وزن و چاقی روبه رو هستند، سعی می کنند با روشهای مختلف چربی های اضافه خود را آب کنند. گفته هایی وجود دارد که به عنوان راه های طلایی برای کاهش وزن بین مردم پخش شده است. برای همین برخی ها سعی می کنند با پیروی از این گفته ها وزن خود را کاهش دهند. به عنوان مثال بارها از گوشه و کنار شنیده اید که آب کرفس یک نوشیدنی موثر در حذف چربی های اضافی است اما آیا واقعا این گفته صحت دارد یا نه؟! به همین دلیل بعضی از متداولترین اطلاعات و شایعات نادرست تغذیه ای را که در مورد کاهش وزن رایج است، برای شما معرفی خواهیم کرد.
متن باور نادرست تغذیه ای:

برخی از مردم اعتقاد دارند اگر کرفس تازه را در برنامه غذایی روزانه‌تان بگنجانید چاقی و اضافه‌ وزن دست از سرتان بر‌می‌دارد. عده‌ای هم بر این باورند که  کرفس کالری منفی دارد یعنی مقدار کالری مورد نیاز برای هضم کرفس از میزان کالری‌ای که این ماده به بدن فرد می‌دهد بیشتر است و روند کاهش وزن را تسریع می‌کند.

گروهی هم هستند که با خوردن کرفس دچار سردرد می شوند و مصرف این سبزی را مفید نمی دانند.

 

متن پاسخ:

کرفس یکی از سبزی‌های خوب است که به دلیل داشتن فیبر فراوان، اثر بسیار مطلوبی روی سلامت دستگاه گوارش دارد. اگرچه ساقه این سبزی از نظر ویتامین‌ها چندان غنی نیست ولی برگ‌هایش خواص سبزیجات و میوه ها را دارد . کرفس منبع خوبی برای ویتامین‌هایی مانند ویتامین A و ویتامین C هست و از این نظر شباهت فراوانی به جعفری دارد بنابراین افرادی که به مصرف این گیاه با برگ عادت دارند، می‌توانند مقادیری از ویتامین‌های مورد نیاز بدن خود را با خوردن آن تأمین کنند.

کرفس و تمام سبزی‌ها به دلیل اینکه فیبر دارند و این ماده برای بدن قابل جذب نیست و به دلیل پر کردن بشقاب غذا، در کاهش وزن نقش دارند.  در منابع علمی کتاب‌های تغذیه چیزی به نام «کالری منفی» نداریم، ضمن اینکه حتی اگر ما این مسأله را در مورد کرفس قبول کنیم، باز هم از این دیدگاه تأثیر چندانی بر کاهش وزن فرد نخواهد داشت. باید بدانید مصرف مجاز روزانه 100 تا 150 گرم آن که به طور نسبی 20 کالری انرژی دارد، که تنها قادر است 20 کالری از انرژی دریافتی ما بکاهد. بدین معنی که این میزان کرفس برای هضم در بدن تقریبا 40 کالری انرژی نیاز دارد. در نتیجه 20 کالری کرفس می سوزد و تنها 20 کالری به کاهش وزن ما کمک می کند و این مقدار در برابر 1500 تا 2500 کالری دریافتی روزانه هر فرد ناچیز است. 

البته دو نکته اساسی در این میان قابل ملاحظه است؛ اول اینکه کالری موجود در کرفس حتی از مواد غذایی‌ای مثل هویج هم پایین‌تر است و استفاده از آن در میان‌وعده‌ها می‌تواند به افرادی که قصد کاهش وزن دارند، کمک بیشتری بکند و نکته دوم اینکه نباید کرفس را در مقام مقایسه در کنار سبزی‌های متداول دیگر گذاشت. چون در تمام فصول سال قابل دسترسی نیست.

حورا محسنی/ کارشناس ارشد تغذیه

 

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *